WordPress sk návod: wordpress slovenčina

WordPress je so stovkami miliónov inštalácii najpoužívanejší blogovací systém. Nauč sa s nami ako dodatočne nainštalovať slovenčinu (sk), keď už máš anglický WordPress.

 

Postup inštalácie sk jazyka do tvojho WordPress blogu:

  1. Stiahnutie slovenského jazykového balíčka vo formáte .mo
  2. Vytvorenie adresára pre nový jazyk a nahratie jazykového balíčka
  3. Úprava konfiguračného súboru a nahratie na server

 

1. Stiahnutie slovenského jazykového balíčka vo formáte .mo

Ako prvé potrebuješ balíček, ktorý už pre teba niekto preložil (Slovenská komunita WordPress). Otvor si stránku  http://svn.automattic.com/wordpress-i18n/sk_SK/tags/ a nájdi zložku podľa tvojej verzie WordPressu (verziu wordpressu nájdeš na úvodnej stránke po prihlásení do administrácie v texte „WordPress XXX running YYY theme.“). Následne vojdi do zložky „messages“ a stiahni do svojho PC všetky súbory s koncovkou .mo . Na obrázku nižšie nájdeš označené súbory, ktoré potrebuješ. Pokiaľ nenájdeš tieto súbory, skús to neskôr. Najnovšie verzie WordPressu môžu byť nepreložené.

balicky mo pre sk jazyk do wordpress

 

2. Vytvorenie adresára pre nový jazyk a nahratie jazykového balíčka

Ak máš .mo balíčky stiahnuté, otvor si adresár s inštaláciou WordPressu (ako sa dostať ku svojim súborom zistíš na stránke svojho web-hostingového providera). Otvor zložku wp-content a vo vnútri vytvor adresár „languages„. Do tohto adresára nahraj všetky súbory .mo, ktoré si stiahol v predošlom kroku.

 

3. Úprava konfiguračného súboru a nahratie na server

Posledným krokom pre aktiváciu jazyka je úprava konfiguračného súboru. V hlavnej zložke adresára s inštaláciou WordPressu máš súbor s názvom wp-config.php. Tento súbor si z web hostingu skopíruj do svojho PC. Následne tento súbor otvor pomocou akéhokoľvek textového editora (napríklad notepad). Nájdi riadok s textom define (‚WPLANG‘, “); a prepíš ho na define (‚WPLANG‘, ‚SK_sk‘); Takto upravený súbor ulož a nahraj ho späť na svoj web hosting (prepíš starý súbor).

 

Pokiaľ máš akékoľvek otázky, spýtaj sa v komentároch nižšie.