Čo je UX?

User experience (UX) alebo v preklade „užívateľský zážitok“ je dizajn, ktorý sa snaží splniť potreby používateľa.

Dizajn UX je proces navrhovania digitálnych alebo fyzických produktov, ktoré sú užitočné, ľahko použiteľné a príjemné na interakciu.

Dizajnéri, ktorí pri vytváraní produktov využívajú UX prístup, poskytujú užívateľom zmysluplné a relevantné skúsenosti a snažia sa o vylepšenie ich zážitku pri interakcii s produktom.

Prečo je UX dôležité pre vašu firmu?

  1. zníženie nákladov
    UX pomáha predísť problémom s použiteľnosťou hneď na začiatku, čo je oveľa lacnejšie a jednoduchšie ako dodatočné opravy chýb a nedostatkov.
  2. zvýšenie počtu konverzií
    Spokojný zákazník je platiaci zákazník. Preto dobrá používateľská skúsenosť vedie k vyššiemu počtu želaných konverzií (napr. nákupov, registrácií).
  3. budovanie dôvery
    Dizajn UX poskytuje užívateľom to, čo hľadajú. Tým pomáha získať si ich dôveru. Dôvera zasa vedie k väčšiemu využívaniu produktu či služby.
  4. lojalita zákazníkov
    Pozitívne skúsenosti udržujú užívateľov lojálnych. A práve spokojnosť s UX dokáže zabezpečiť, že sa k vám zákazníci budú vracať.
  5. rozširovanie povedomia
    Ak používateľom poskytujete dobrú skúsenosť, verte, že sa o ňu radi podelia. Dobré UX preto môže viesť k zvýšeniu počtu zákazníkov, a to práve na základe odporúčaní predošlých spokojných zákazníkov.

Redakčný systém (CMS)

[:sk]Ak máš vlastnú web stránku, tak si sa už určite stretol s potrebou meniť obsah stránky. Obsah stránky je možné meniť pomocou kódu alebo, ak máš jednu z tých lepšie pripravených stránok, redakčným systémom. Redakčný systém sa bežne označuje skratkou CMS, ktorá vznikla z anglického názvu Content Management System. CMS nazývame väčšinou všetko čo nevidí bežný návštevník stránky ale iba administrátor, čiže ty.

 

Redakčný systém – WordPress

V súčastnosti najrozšírenejším voľne dostupným riešením je CMS WordPress. WordPress primárne vznikol pre blogy, ale v súčastnosti sa používa na akékoľvek stránky, niekedy aj e-shopy (napríklad modul Woocommerce). Jeho hlavnou výhodou je široká škálovateľnosť pomocou modulov, z ktorých väčšina je zadarmo. Vzhľadom na obrovskú užívateľskú bázu má WordPress v súčasnosti tisícky voľne dostupných modulov, ktoré môžu spĺňať účel od SEO optimalizácie až po rozšírenie na e-shop či fórum.

wordpress backend screenshot

 

Redakčný systém – Joomla

Joomla je robustný systém používaný pre veľké portály. Tak isto ako do WordPressu, aj tu je možné pridávať moduly, z ktorých je množstvo prístupných zadarmo. Joomla v súčastnosti upadá do úzadia a jej použitie neodporúčam.

joomla backend screenshot

 

Redakčný systém – Drupal

Keď sa povie zložité CMS, tak si väčšina programátorov spomenie práve na Drupal. Systém má veľké množstvo používateľov, no žiaľ jeho využitie z hľadiska programovania je naozaj náročné.

drupal backend screenshot

 

Vlastné redakčné systémy

Množstvo firiem, či už slovenských alebo zahraničných, si vyvíja vlastné redakčné systémy. Hlavnou výhodou je, že programátori pracujúci s vlastným redakčným systémom ho poznajú dokonale a sú flexibilnejší pri ďalšom vývoji. Problém väčšinou nastáva, keď do vývoja vlastného redakčného systému zasiahne programátor, ktorý tento systém nepozná.

 

Mojim jednoznačným odporúčaním je používať redakčné systémy, ktoré sú najviac rozšírené, a tým pádom majú aj výborný support. Tým je pre nás WordPress.[:en]Ak máš vlastnú web stránku, tak si sa už určite stretol s potrebou meniť obsah stránky. Obsah stránky je možné meniť pomocou kódu alebo ak máš jednu z tých lepšie pripravených stránok, redakčným systémom. Redakčný systém sa bežne označuje skratkou CMS, ktorá vznikla z anglického názvu Content Management System. CMS nazývame väčšinou, všetko čo nevidí bežný návštevník stránky ale iba administrátor, čiže ty.

 

Redakčný systém – WordPress

V súčastnosti najrozšírenejším voľne dostupným riešením je CMS WordPress. WordPress primárne vznikol pre blogy ale v súčastnosti sa používa na akékoľvek stránky, niekedy aj e-shopy (napríklad modul Woocommerce). Jeho hlavnou výhodou je široká škálovateľnosť pomocou modulov z ktorých väčšina je zadarmo. Vzhľadom na obrovskú užívateľskú bázu má WordPress v súčasnosti tisícky voľne dostupných modulov, ktoré môžu spĺňať účel od SEO optimalizácie až po rozšírenie na e-shop či fórum.

wordpress backend screenshot

 

Redakčný systém – Joomla

Joomla je robustný systém používaný pre veľké portály. Tak isto ako do WordPressu, aj tu je možné pridávať moduly z ktorých je množstvo prístupných zadarmo. Joomla v súčastnosti upadá do pozadia a jej použitie neodporúčam.

joomla backend screenshot

 

Redakčný systém – Drupal

Keď sa povie zložité CMS, tak si väčšina programátorov spomenie práve na Drupal. Systém má veľké množstvo používateľov, no žiaľ jeho využitie z hľadiska programovania je naozaj náročné.

drupal backend screenshot

 

Vlastné redakčné systémy

Množstvo firiem Slovenských alebo zahraničných si vyvíja vlastné redakčné systémy. Hlavnou výhodou je, že programátori pracujúci s vlastným redakčným systémom ho poznajú dokonale a sú flexibilnejší pri ďalšom vývoji. Problém väčšinou nastáva, keď do vývoja vlastného redakčného systému zasiahne programátor, ktorý tento systém nepozná.

 

Mojim jednoznačným odporúčaním je používať redakčné systémy, ktoré sú najviac rozšírené a tým pádom majú aj výborný support. Tým je pre nás WordPress.[:]