Redakčný systém (CMS)

Ak máš vlastnú web stránku, tak si sa už určite stretol s potrebou meniť obsah stránky. Obsah stránky je možné meniť pomocou kódu alebo, ak máš jednu z tých lepšie pripravených stránok, redakčným systémom. Redakčný systém sa bežne označuje skratkou CMS, ktorá vznikla z anglického názvu Content Management System. CMS nazývame väčšinou všetko čo nevidí bežný návštevník stránky ale iba administrátor, čiže ty.

 

Redakčný systém – WordPress

V súčastnosti najrozšírenejším voľne dostupným riešením je CMS WordPress. WordPress primárne vznikol pre blogy, ale v súčastnosti sa používa na akékoľvek stránky, niekedy aj e-shopy (napríklad modul Woocommerce). Jeho hlavnou výhodou je široká škálovateľnosť pomocou modulov, z ktorých väčšina je zadarmo. Vzhľadom na obrovskú užívateľskú bázu má WordPress v súčasnosti tisícky voľne dostupných modulov, ktoré môžu spĺňať účel od SEO optimalizácie až po rozšírenie na e-shop či fórum.

wordpress backend screenshot

 

Redakčný systém – Joomla

Joomla je robustný systém používaný pre veľké portály. Tak isto ako do WordPressu, aj tu je možné pridávať moduly, z ktorých je množstvo prístupných zadarmo. Joomla v súčastnosti upadá do úzadia a jej použitie neodporúčam.

joomla backend screenshot

 

Redakčný systém – Drupal

Keď sa povie zložité CMS, tak si väčšina programátorov spomenie práve na Drupal. Systém má veľké množstvo používateľov, no žiaľ jeho využitie z hľadiska programovania je naozaj náročné.

drupal backend screenshot

 

Vlastné redakčné systémy

Množstvo firiem, či už slovenských alebo zahraničných, si vyvíja vlastné redakčné systémy. Hlavnou výhodou je, že programátori pracujúci s vlastným redakčným systémom ho poznajú dokonale a sú flexibilnejší pri ďalšom vývoji. Problém väčšinou nastáva, keď do vývoja vlastného redakčného systému zasiahne programátor, ktorý tento systém nepozná.

 

Mojim jednoznačným odporúčaním je používať redakčné systémy, ktoré sú najviac rozšírené, a tým pádom majú aj výborný support. Tým je pre nás WordPress.