Čo je UX?

User experience (UX) alebo v preklade „užívateľský zážitok“ je dizajn, ktorý sa snaží splniť potreby používateľa.

Dizajn UX je proces navrhovania digitálnych alebo fyzických produktov, ktoré sú užitočné, ľahko použiteľné a príjemné na interakciu.

Dizajnéri, ktorí pri vytváraní produktov využívajú UX prístup, poskytujú užívateľom zmysluplné a relevantné skúsenosti a snažia sa o vylepšenie ich zážitku pri interakcii s produktom.

Prečo je UX dôležité pre vašu firmu?

 1. zníženie nákladov
  UX pomáha predísť problémom s použiteľnosťou hneď na začiatku, čo je oveľa lacnejšie a jednoduchšie ako dodatočné opravy chýb a nedostatkov.
 2. zvýšenie počtu konverzií
  Spokojný zákazník je platiaci zákazník. Preto dobrá používateľská skúsenosť vedie k vyššiemu počtu želaných konverzií (napr. nákupov, registrácií).
 3. budovanie dôvery
  Dizajn UX poskytuje užívateľom to, čo hľadajú. Tým pomáha získať si ich dôveru. Dôvera zasa vedie k väčšiemu využívaniu produktu či služby.
 4. lojalita zákazníkov
  Pozitívne skúsenosti udržujú užívateľov lojálnych. A práve spokojnosť s UX dokáže zabezpečiť, že sa k vám zákazníci budú vracať.
 5. rozširovanie povedomia
  Ak používateľom poskytujete dobrú skúsenosť, verte, že sa o ňu radi podelia. Dobré UX preto môže viesť k zvýšeniu počtu zákazníkov, a to práve na základe odporúčaní predošlých spokojných zákazníkov.

Storemedia

Storemedia sa špecializuje na in-store technológie. V tomto zadaní sme riešili sofistikovaný softvér na prehrávanie hudby a reklám v nákupných centrách. Teraz už viete, kto vám púšťa hudbu v supermarkete.

Zadanie

Vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá dovoľuje na diaľku ovládať hudobné playlisty a reklamy na prevádzkach.

Postup

Rešerš technológií

Návrh funkcionality

Programovanie

Riešenie

Potrebujeme rozdeliť prehrávanie na hudbu a reklamy. Médiá su lokálne uložené na prevádzke. Keďže ide o to, aby mali návštevníci obchodu príjemný zážitok, aplikácia musí rozoznať, kedy môže spustiť reklamu. Ak má zadefinovaný čas 18:20, tak sa nespustí, kým nedohrá aktuálna skladba. Zároveň dovoľuje streamovať médiá z externých zdrojov, ak je lokálny disk poškodený.

Prevádzka má plnú kontrolu nad dramaturgiou, hlasitosťou a načasovaním prehrávania. Zároveň systém komunikuje s prevádzkou – ak nastane problém, manažér sa to okamžite dozvie.

Výsledok

Nikto z predajne sa nemusí starať o hudbu ani reklamy, všetko je kompletne ovládateľné na diaľku. Manažéri predajní majú menej starostí a efektívnejšie využívajú svoju energiu. A tak aj vďaka našej appke počúvate v obchode príjemnú hudbu.

Pozrieť všetky projekty