Rýchlosť Prestashopu

Ako optimálne nastaviť Prestashop pre maximálnu rýchlosť? Pozrime sa, ako správne nastaviť váš Prestashop potom, čo ste skončili s vývojom vášho eshopu.

 

Záložka „Výkon a zálohovanie“ (performance)

zalozka-vykon-a-zalohovanie

 

Smarty

Kompilácia šablóny určuje, či sa šablóna má znova „kompilovať“ pri každom otvorení stránky alebo nie. Pod kompiláciou rozumieme, že súbory šablóny sa uložia do pamäte. Pri ostrej prevádzke určite nastaviť na „rekompilovať šablóny ak boli súbory aktualizované (upravované)“ alebo „nikdy nekompilovať súbory šablóny“.

Zálohovanie do medzipamäte určite nastaviť na „Áno“.

Spôsob zálohovania je možné nastaviť na „Súborový systém“ a „MySQL“. Prestashop používa naozaj vo veľkej miere databázu, najviac sa zaťažuje pri filtrovaní, preto rozhodne odporúčam nastaviť na „Súborový systém“.

Vyčistiť zálohy by ste mali nastaviť podľa toho či robíte v súboroch občasne nejaké zmeny alebo nie. Kľudne môžete nechať nastavené na „Čistiť zálohy vždy, ak došlo k zmenám“.

smarty-kompilacia

 

Testovací režim

„Vypnúť moduly tretích strán“ a „Vypnúť všetky nahradzovania“ slúži hlavne pre developerov vášho Prestashopu. V žiadom prípade nezapínajte, nechajte nastavené „NIE“.

testovaci-rezim

 

Nepovinné funkcie

Ak nepoužívate „Kombinácie produktov“, „Vlastnosti produktov“ alebo „Zákaznícke skupiny“ nastavte na „ÁNO“. Prestashop v tomto prípade vylúči vybranú funkcionalitu z kódu, a tým zvýši svoju rýchlosť.

nepovinne-funkcie

 

ZKZ (Zlučovanie, komprimovanie a záloha) (CCC)

Inteligentné zálohovanie CSS – kombinuje, komprimuje a zálohuje súbory CSS. Nastaviť na „ÁNO“.

Inteligentné zálohovanie JavaScript-ov – kombinuje, komprimuje a zálohuje súbory JavaScript. Nastaviť na „ÁNO“.

Minify HTML – Odstráni všetky biele znaky z kódu. Kód je menší a tým pádom rýchlejší. Nastaviť na „ÁNO“.

Skomprimovať inline JavaScripty v HTML – JavaScript kód napísaný priamo do HTML kódu je komprimovaný. Nastaviť na „ÁNO“.

Presunúť JavaScripty na koniec HTML – Všetok kód JavaScript sa presunie na koniec kódu. Čo má za následok rýchlejšie zobrazenie stránky a až následné použitie JavaScriptu. Nastaviť na „ÁNO“.

Optimalizácia Apache – Pridá kód do súboru .htaccess, ktorý zvýši rýchlosť ukladania do pamäte na serveroch Apache. Nastaviť na „ÁNO“, ak používate Apache.

zkz-ccc-komprimacia-a-zaloha

 

Mediálne servery (použité iba pre ZKZ)(CCC)

Mediálne servery umožňujú presunúť statické súbory na vzdialené servery. Štandardne sa používa s CDN (Content Delivery Network). Nechajte prázdne, ak túto funkcionalitu nepoužívate.

medialne-servery-zkz-ccc

 

Šifrovanie

Toto nastavenie slúži na zmenu šifrovania, ktoré sa používa pri generovaní cookies. Pokiaľ váš server má nainštalované „Mcrypt“, tak určite použite mcrypt knižnicu, ktorá je omnoho rýchlejšia ako „BlowFish“.

sifrovanie

 

Zálohovanie

Všetky možnosti v zálohovaní vyžadujú mať nainštalovanú určitú knižnicu na vašom serveri. Súborový systém je všeobecne najpomalší, kedže zálohovanie prebieha pomocou diskov vášho servera. Nechajte nastavené na „NIE“, pokiaľ nemáte nainštalovanú žiadnu z knižníc.

zalohovanie